11 Aralık 2013 Çarşamba

Lola Shoneyin - Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı [Kitap Tanıtımı]

Geçtiğimiz ay Feniks Kitap etiketiyle Türk okuyucularının beğenisine sunulan Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı, benim gibi farklı kültürleri okumayı seven insanlar için oldukça ilgi çekici bir kitap. Hele ki uzun süre birbirine benzer kitaplar okuduysanız, gerçek hayata dönmek ve biraz rahatlamak için bu tarz kitapları size de öneririm. Gerçekten harika oluyorlar. Bu arada belki aramızda kitabı alıp okuyanlar vardır. Sizden rica etsem kitapla ilgili düşüncelerinizi bu yazının altına yazabilir misiniz? 

Kategori: Roman, Fantastik, Büyü, Genç-Yetişkin
Yazar: Lola Shoneyin (Çeviren: Aslı Tümerkan
Üretici: Feniks Kitap
Liste Fiyatı: t 18,00
Sayfa Sayısı: 259
Geçmişindeki sırlardan kurtulmak isteyen üniversite mezunu genç kadın Bolanle, kendisini hiçbir şey sormadan olduğu gibi kabul eden cahil tüccar Baba Segi ile evlenmeyi kabul eder. O artık pahalı giysilerin, bol yiyeceğin, cömert aylık ödeneklerin olduğu büyük bir aileye en genç ve en eğitimli dördüncü eş olarak dâhil olmuştur. Eşlerden Iya Femi paraya tutkuyla bağlı, huysuz ve bencil bir kadındır; Iya Tope ise yumuşak başlı ve iyi niyetlidir, ama diğer eşlerin teröründen sinmiş bir haldedir; ilk eş olan Iya Segi ise acımasızdır ve ölümcül sonuçlara meydan verecek hırslara sahiptir.

Genç, güzel ve eğitimli Bolanle kısa sürede Baba Seginin gözdesi olur. Onun varlığını diğer eşler bir tehdit olarak algılamakta ve güzel rakiplerinden kurtulmak için entrikalar düzenlemektedirler. Ama herkesin hayatı sırlarla doludur ve bunlar, Bolanleın bilmeden de olsa ortaya çıkaracağı güne kadar eşlerin sessiz ortaklığı ile gömülü durmaktadır. Aile içi günlük çekişmeler ve hırslar herkesi adım adım bir trajediye doğru sürüklemektedir.

Nijeryada ve hatta Afrikanın pek çok yerinde kadının aile içindeki yerine, geleneklere ve günlük hayata dair ipuçları veren roman aynı zamanda binlerce kilometre uzakta da olsa kadının toplum içinde yaşadığı zorlukların nasıl da aynı olduğunu gösteriyor.

2 yorum:

  1. Eğer incelerseniz blogumu bu kitabın blog turunu yaptığımızı görebilirsiniz. Daha detaylı fikir sahibi olursunuz hem

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet gördüm, inceledim :) Yine de bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...